quote
Zacznij przeciwdziałać wadom postawy już dziś
Profilaktyka

Wiadomości ogólne

Pamiętajmy: Gdy malec garbi się lub źle stawia stopy rodzic powinien pójść do pediatry lub ortopedy. Wcześnie wykryta wada postawy może być skorygowana odpowiednimi ćwiczeniami na zajęciach gimnastyki korekcyjnej oraz pływaniu korekcyjnym.

Co to jest postawa?

Postawa jest to pozycja jaką przyjmuje człowiek stojąc swobodnie.
Prawidłową postawą charakteryzuje się następującymi cechami:
  • proste ustawienie glowy
  • fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej oraz prostym kręgosłupem w płaszczyźnie czołowej
  • dobrze wysklepiona klatka piersiowa
  • dobrze podparta miednica na głowach kości udowej
  • prostymi kończynami dolnymi i prawidłowymi sklepieniami stopy

Czym jest kręgosłup?

Kręgosłup jest rusztowaniem dźwigającym ciężar całego ciała. Okażmy mu wiele zainteresowania oraz troski, aby nie przysparzał nam uciążliwych dolegliwości. To inwestycja na całe życie, która bardzo nam sie opłaci.

Kregosłup jest podporą dla ciała, utrzymuje je w pionie i ułatwia nam poruszanie się. Poza tym kręgosłup chroni przed urazami, ukryty w jego wnetrzu, rdzeń kręgowy, który jest bardzo ważną częścią układu nerwowego. Sprawny kręgosłup to warunek dobrego zdrowia. Jego złe funkcjonowanie odobija się na całym organiźmie. Prawie co trzeci dorosły cierpi na bóle kręgosłupa. Są one zwykle następstwem przeciążenia.

Często nie wiemy nawet, jaką pracę muszą wykonać mieśnie grzbietu, abyśmy mogli wykonywać np. skręty czy pochylić się. Kręgi lędźwiowe osoby wążącej 70 kg znoszą następujące obciążenie: w pozycji siedzącej aż 142 kg, w pozycji stojącej 99 kg, leżącej na boku 75 kg, a leżącej na znak 20 kg. Przy nieprawidłowym podparciu odcinek lędźwiowy kręgosłupa "czuje" się tak, jakby dźwigal nawet 300 kg.



Postawa wadliwa

Przez postawę wadliwą rozumiemy taką, w której na wskutek wystąpienia wady doszło do deformacji w ukształtowaniu kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy, kończyn dolnych czy stóp. Dolegliwości występują zwykle, gdy kręgosłup źle traktujemy przez długi czas np. u urzedników dochodzi po latach do ograniczeń ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa, co powoduje m.in. trudności z odchyleniem głowy.

Skutki: bóle głowy, szumy w uszach, drętwienie rąk. Długotrwałe siedzenie owocuje też zesztywnieniem odcinka lędźwiowego, co utrudnia schylanie się, siadanie, chodzenie.

Jak ocenić postawę dziecka?

Wiekszość problemów z kręgosłupem ma początek w dzieciństwie. U ponad 80% dzieci wykrywa się wady postawy. Zanim pójdą do szkoły i usiądą na wiele godzin w ławce, rodzice powinni ocenić ich postawę.

Asymetrie bywają widoczne gołym okiem.
  • ustawiamy rozebrane dziecko w pozycji "na baczność". Oglądamy jego plecy na wysokości linii barków, bioder i łopatek.
    Sprawdzamy czy jedna z łopatek nie jest niżej, a także czy malec nie ma pogłębionej talii z jednej strony
  • gdy dziecko robi głęboki skłon w przód (palcami dłoni dotyka podłogi), sprawdzamy czy jedna z łopatek nie odstaje bardziej niż druga
  • oceniamy postawę z boku oraz symetrie budowy z przodu
Mięśnie pleców powinny utrzymywać kręgosłup w pozcyji przypominającej z boku wygiętą literę S. Kiedy będą słabe, plecy mogą stać się okrągłe. Otyłe dzieci miewają "wklęsłe" plecy. Do 7-8 roku życia mozna korygować postawę, zaobserwowane deformacje trzeba skonsultować z lekarzem ortopedą.